CEPOS' svar på kritik vedrørende vindmøllerapport
Der har været omtale og kritik af rapporten ”Wind energy – the case of Denmark”. Til dette har CEPOS følgende bemærkninger:
• Institute for Energy Research (IER), som har sponsoreret rapporten, har ikke haft indflydelse på rapportens metodevalg eller konklusioner.
• Rapportens forfattere er udvalgt af CEPOS – ikke af IER.
• IER har ikke haft indflydelse på forfatternes metodevalg og konklusioner.
• Hele sponsoratet fra IER på ca. 200.000 kr. er gået til honorar til rapportens to eksterne forfattere, Hugh Sharman og Henrik Meyer. CEPOS har således ikke modtaget betaling.
• De overordnede konklusioner, som drages i rapporten vedr. vindenergiens andel af el-eksporten, har de pågældende forfattere tidligere fremført andetsteds.
• Metoden til beregning af vindenergiens andel af el-eksporten er udviklet af Paul-Frederik Bach, tidl. udviklingschef hos Eltra, som ikke har modtaget betaling fra IER.
• Kritikken imod rapportens beregninger er blevet imødegået af Paul-Frederik Bach, og kan læses her: www.pfbach.dk.

