Er liberalisme humanisme?
Start 15-01-2007 kl. 12.00
Slut 15-01-2007 kl. 13.00
Sted CEPOS, Vestergade 16, stuen
DK-1456 København K
Peter P. Rohde (1902-78) var nok den mest vidtspændende danske intellektuelle i det 20. århundrede. Kulturhistoriker, forfatter, anmelder, superlektor m.m. – og medlem af Danmarks Kommunistiske Parti (DKP) i 15 år. Han meldte sig ind, da den britiske premierminister Neville Chamberlain i 1938 proklamerede ”Fred i vor tid”, og han blev ekskluderet i 1953, fordi han opponerede mod de antisemitiske processer i Prag og Moskva.
Han var også en ivrig samfundsdebattør og allerede i 1960 pegede han i en artikel, ”Velfærdsstat og åndsliv”, i tidsskriftet Perspektiv på farerne ved en for voldsom udbygning af velfærdsstaten. Men han kunne som humanist ikke forestille sig, at det skulle gå så slemt.
Konsulent, cand. polit. Ole Olesen redegør ved frokostsymposiet den 15. januar for Peter P. Rohdes syn på velfærdsstaten og rejser på den baggrund spørgsmålet, om man kan hævde, at liberalisme er humanisme.
> Lyt til symposiet med Ole Olesen her (MP3)
> Barfoed, Niels: I unåde (Gyldendal 2006)
CEPOS' frokostsymposier er et uformelt forum, hvor alle har mulighed for at deltage og diskutere udvalgte emner, som CEPOS beskæftiger sig med, eller som blot er aktuelle. Oplægsholderne er inviteret af CEPOS, men ideerne er ikke nødvendigvis udviklet af CEPOS eller med støtte fra CEPOS.
CEPOS' frokostsymposier er åbne for alle interesserede, men med et maksimum antal på 25 personer. Deltagelse er gratis. Der serveres kaffe, thé og vand, ligesom alle er velkomne til at medbringe madpakke.

